Pärast muljetavaldavat kasvu 2024. aastal kõikus krüptoturu koguväärtus 2025. aasta esimesel poolel tugevalt, olles mõjutatud makromajanduslikust ebakindlusest ja geopoliitilistest pingetest. Esimeses kvartalis langes turu väärtus see 18,61%, kuid teises kvartalis järgnes 25,32% taastumine, mille tulemuseks oli tagasihoidlik 1,99% üldine kasv kuue kuu lõikes.

- Binance’i Eesti esindaja Polina Brottier.
Globaalses krüptoregulatsioonide raamistikus toimusid olulised muutused. USA-s võeti pärast Donald Trumpi presidendiks naasmist vastu strateegilisi krüptosõbralikke meetmeid. Euroopa suundus seevastu rangemate järelevalvemeetmete poole. Aasias on olukord mitmekesisem: Hongkong soodustab innovatsiooni läbi avatud litsentsimise ja maksusoodustuste, samas kui Singapur karmistab vastavusnõudeid.
Rahvusvahelist majanduskeskkonda iseloomustas esimesel poolaastal ka märkimisväärne likviidsuse kasv: USA, Hiina, Euroopa ja Jaapani kogurahavarustus suurenes 5,5 triljoni USA dollari võrra, mis on suurim kuue kuu tõus viimase nelja aasta jooksul.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mõtle maailmale, kus Hiina on tõrjunud Ameerika Ühendriigid maailma majanduse tippkohalt ning globaalse reservvaluutana on dollarile asemele tulnud jüaan. Selline stsenaarium oleks katastroofiline nii USA kodanikele, ettevõtetele kui ka liitlastele.
USA presidendi Donald Trumpi agressiivne kaubandusstrateegia seisab peagi silmitsi põhimõttelise vastuoluga: tariifide kehtestamine ja mitmepoolsuse tagasilükkamine Ameerika töökohtade kaitsmise nimel on vastuolus tema eesmärgiga säilitada dollari roll maailma domineeriva reservvaluutana. Dollar – vaatamata oma praegusele tugevusele – saab suure tõenäosusega löögi.
Geopoliitilised pinged ja majandusliku autonoomia püüdlused sunnivad Venemaad, Hiinat, Euroopa Liitu ja teisi kiiresti looma uusi valuuta- ja finantssüsteeme. Need arengud tekitavad loomulikult küsimusi USA dollari keskse rolli kohta globaalses kaubanduses ja rahanduses.
Ettevõtluses ei ole olemas hetke, mil raamatupidamist pole vaja. Isegi siis, kui tegevust ei ole, tuleb vähemalt kord aastas kõik terviklikult üle vaadata, esitada vajalikke aruandeid ja deklaratsioone. „Raamatupidamine on baasvajadus– see on nagu elekter, mille kadumine annab kohe tunda,“ ütleb raamatupidamise ja palgaarvestuse teenust ning maksukonsultatsioone pakkuva Numeri OÜ teenuste juht Allan Kaunis.