Lähedased liitlassuhted Prantsusmaaga peaksid peegelduma ka meie kaubandussuhetes
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister, Andres Sutt kohtus video vahendusel Prantsusmaa väliskaubandusminister Franck Riesteriga, kellega arutati kahepoolseid kaubandussuhteid ja Euroopa Liidu kaubanduspoliitikat.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister, Andres Sutt
Foto: Liis Treimann
Minister Andres Suti sõnul on Eesti ja Prantsusmaa vahelised suhted viimaste aastate jooksul süvenenud, mis on avanud mitmeid uusi kaubandus- ja investeerimisvõimalusi Eesti ja Prantsusmaa ettevõtetele.„Kaitsealaselt oleme me väga lähedased liitlased ning meie eesmärk peaks olema suurendada Eesti ja Prantsusmaa vahelisi suhteid ka kaubanduses ja investeeringutes,“ lausus minister Sutt enda prantsuse kolleegile.
Kuigi COVID-19 kriis tõi 2020. aastal kaasa nii kaupade kui teenuste ekspordi järsu vähenemise, on Eesti majandus ja eksport viimastel aastatel tavalisest keerukamate majandusoludega üsna hästi kohandunud, selgub Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, EAS-i ja Välisministeeriumi tellitud uuringust.
Eesti kaubandussuhted Skandinaavia sihtturgudega on olnud aastaid Eesti majanduse jaoks väga olulised, sest kultuurilise läheduse tõttu peame seda piirkonda oma peamiseks lähituruks. Kuigi koroonapandeemial on olnud märkimisväärne mõju 2020. aasta eksporditulemustele, on Eesti ekspordivõime näidanud erakordset säilenõtkust.
Möödunud aasta lõpus paranes mõnevõrra üldine majandusaktiivsus rahvusvahelistel kaubaturgudel, ent välisnõudlus oli endiselt madalseisus. Sellele vaatamata suutsid Eesti ettevõtted neljandas kvartalis püsida suhteliselt konkurentsivõimelised ja Eesti väliskaubanduskäive kasvas 11%. Kuna olukord rahvusvahelistel kaubaturgudel on endiselt väga heitlik, siis kriisi venides suureneb risk, et seni majandust toetanud eksportööride võimekus nõrgeneb.
Koroonaviiruse levik mõjutas 2020. aastal oluliselt sõidukite registreerimist nii Eestis, Euroopas kui ka kogu maailmas. Esmaselt registreeritud sõidukite arv on oluline näitaja väljendamaks tarbijate kindlustunnet tuleviku suhtes ning valmidust teha kulukaid oste. Uurisime, mil määral möödunud erakordne aasta seda mõjutas.
Soome on Eesti ettevõtjale üks loogilisemaid laienemissihte – geograafiliselt lähedal, majanduslikult arusaadav ja kultuuriliselt tuttav. Kuid see ei tähenda, et Soomes äritegevus oleks lihtne või kiiresti tasuv. Saates „Finantsuudised fookuses“ arutasid Soome turu plusse ja miinuseid kaks kogenud praktikut: Soome-Eesti Kaubanduskoja ja Finesta Balticu juhatuse liige Heikki Mäki ning Soomes tegutseva raamatupidamis- ja maksunõustamisettevõtte CH Konsultatsioonid juht Christer Haimi. Kahe peale kokku ulatuvad nende kogemused Eesti ja Soome vahel äri ajades pea neljakümne aastani.